| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 3 Star Split AC (Aluminium Condensor, GSC 18 SGN 3 CWQR, White) | ₹ 28,054 |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Split AC (GSC 18 SGN 3 CWQR) price in India starts from ₹ 28,054. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 3 Star Split AC (GSC 18 SGN 3 CWQR) is ₹ 28,054 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (GSC 18 SGN 3 CWQR) |
| Price in India | ₹28,054 |
| Model Name | GSC 18 SGN 3 CWQR |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Fixed Speed |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | TURBO MODE, DRY MODE |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 22.4 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 59.4 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 43 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1450 W |
| Other Power Features | Power Cooling: 5379 W |
| Condenser Fin Type | Parallel Flow Condenser |
| Air Circulation | 960 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 7 Years on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Split AC (GSC 18 SGN 3 CWQR)
₹28,054
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM