| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Gree 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GWH18ACD-K6DNA1B, Champagne White) | ₹ 79,997 |
Gree 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GWH18ACD-K6DNA1B) price in India starts from ₹ 79,997. The lowest price of Gree 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GWH18ACD-K6DNA1B) is ₹ 79,997 at Flipkart on 27th April 2026.
| Brand | Gree |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GWH18ACD-K6DNA1B) |
| Price in India | ₹79,997 |
| Model Name | GWH18ACD-K6DNA1B |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | Champagne White |
| Cooling Capacity | 5363 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 101.3 cm x 30.7 cm x 22.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 95.5 cm x 70 cm x 39.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| ISEER | 4.95 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 884 W |
| Operating Current | 4.4 A |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Gree 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GWH18ACD-K6DNA1B)
₹79,997
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features