| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.5 Ton 3 Star Split AC (HSU18T-NMB3B FS, White) | ₹ 32,990 |
Haier 1.5 Ton 3 Star Split AC (HSU18T-NMB3B FS) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Haier 1.5 Ton 3 Star Split AC (HSU18T-NMB3B FS) is ₹ 32,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (HSU18T-NMB3B FS) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | HSU18T-NMB3B FS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Non Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode, Auto Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 91 cm x 31 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 55 cm x 34.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Indoor Noise Level | High - 29 dB, Low - 29 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1123 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 6 Years on Compressor From Haier |
Haier 1.5 Ton 3 Star Split AC (HSU18T-NMB3B FS)
₹32,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM