| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13K-PYSS3BN-INV, White) | ₹ 32,689 |
Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13K-PYSS3BN-INV) price in India starts from ₹ 32,689. The lowest price of Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13K-PYSS3BN-INV) is ₹ 32,689 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13K-PYSS3BN-INV) |
| Price in India | ₹32,689 |
| Model Name | HSU13K-PYSS3BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3470 W |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Quiet Mode, Cool Mode, ECO Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13K-PYSS3BN-INV)
₹32,689
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM