| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 3 Star Window AC (HWU12F-AOW3BN-FS, White) | ₹ 26,800 |
Haier 1 Ton 3 Star Window AC (HWU12F-AOW3BN-FS) price in India starts from ₹ 26,800. The lowest price of Haier 1 Ton 3 Star Window AC (HWU12F-AOW3BN-FS) is ₹ 26,800 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 3 Star Window AC (HWU12F-AOW3BN-FS) |
| Price in India | ₹26,800 |
| Model Name | HWU12F-AOW3BN-FS |
| Type | Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3150 W |
| Compressor | Rottary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 39 cm x 57 cm |
| Indoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Cooling Coverage Area | 110-120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 6 Years Warranty on Compressor |
Haier 1 Ton 3 Star Window AC (HWU12F-AOW3BN-FS)
₹26,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM