| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS3U1, Grey) | ₹ 37,490 |
Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS3U1) price in India starts from ₹ 37,490. The lowest price of Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS3U1) is ₹ 37,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS3U1) |
| Price in India | ₹37,490 |
| Model Name | HW80-DM14959CS3U1 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 85 kg |
| Tub Material | PCM |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Wheel Support | No |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on Product and 12 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter and Cabinet are Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS3U1)
₹37,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM