| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RSFS314HCEA, White) | ₹ 34,899 |
Hitachi 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RSFS314HCEA) price in India starts from ₹ 34,899. The lowest price of Hitachi 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RSFS314HCEA) is ₹ 34,899 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RSFS314HCEA) |
| Price in India | ₹34,899 |
| Model Name | RSFS314HCEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4220 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 79.8 cm x 29.5 cm x 23.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 37 dB |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1110 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Hitachi 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RSFS314HCEA)
₹34,899
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM