| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCAISF, White) | ₹ 39,290 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCAISF) price in India starts from ₹ 39,290. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCAISF) is ₹ 39,290 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCAISF) |
| Price in India | ₹39,290 |
| Release date | 4th February 2023 |
| Model Name | RAS.G318PCAISF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5190 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fan Mode, My Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Ice Clean Frost Wash Technology |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 29.4 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 55 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.4 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 34 dB |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 3.92 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1940 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 530 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Other Features | Auto Xpandable Plus Ambience Cooling, Humidity Removal |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Superslit Fins, Hydrophilic Fins (Indoor Unit), Precoated Indoor Unit Aluminium Fins, Tropical Design, Inner Grooved Copper Tubes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCAISF)
₹39,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM