| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAW518KUDZI, White) | ₹ 32,748 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAW518KUDZI) price in India starts from ₹ 32,748. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAW518KUDZI) is ₹ 32,748 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAW518KUDZI) |
| Price in India | ₹32,748 |
| Model Name | RAW518KUDZI |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5275 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Powerful, Sleep |
| Dehumidification | No |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 75.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 63 kg |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111 to 150 Sq Ft sq ft |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1575 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAW518KUDZI)
₹32,748
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM