| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 5 Star Window AC (KAZE PLUS) |
| Price in India | ₹28,800 |
| Model Name | KAZE PLUS |
| Type | Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Auto Climate Technology |
| Indoor Unit Weight | 65 Kg |
| Other Dimensions | Weight: 64 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1650 W |
| Operating Current | 7.3 A |
| Other Air Flow Features | Fan Speed: 3 |
| Air Circulation | 450 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Filter Clean Indicator |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Other Convenience Features | On / Off Timer with Advanced Start-up |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 4 Years for Compressor |
Hitachi 1 Ton 5 Star Window AC (KAZE PLUS)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM