HP 15-r033tx is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-r033tx packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 820M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-r033tx price in India starts at Rs. 35,220.
| Brand | HP |
| Model | 15-r033tx |
| Price in India | ₹35,220 |
| Model Number | 15-r033tx |
| Series | R Series |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 259.00 x 25.30 |
| Weight (kg) | 2.23 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen 4005U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| RAM | 4GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 820M |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-r033tx
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM