HP EliteBook 9480M-K1C49PA is a Windows 8.1 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP EliteBook 9480M-K1C49PA packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | HP |
| Model | EliteBook 9480M-K1C49PA |
| Model Number | 9480M-K1C49PA |
| Series | EliteBook |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Capacity (WHR) | 52 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 4th Gen 4210U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 4 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP EliteBook 9480M-K1C49PA
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM