HP Pavilion 15-au623tx is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion 15-au623tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 920M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion 15-au623tx price in India starts at Rs. 58,990.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-au623tx |
| Price in India | ₹58,990 |
| Model Number | 15-au623tx |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 383.00 x 243.00 x 225.00 |
| Weight (kg) | 2.04 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 920M |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15-au623tx
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM