| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, IACI18X95T3C, White) | ₹ 40,990 |
IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IACI18X95T3C) price in India starts from ₹ 40,990. The lowest price of IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IACI18X95T3C) is ₹ 40,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IACI18X95T3C) |
| Price in India | ₹40,990 |
| Model Name | IACI18X95T3C |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5190 W |
| Compressor | Twin Rotary DC |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 101 cm x 22 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 16 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 60.5 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1380 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor |
IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IACI18X95T3C)
₹40,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM