| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 135 L Desert Air Cooler (MAVERICK 135, Green) | ₹ 15,499 |
Kenstar 135 L Desert Air Cooler (MAVERICK 135) price in India starts from ₹ 15,499. The lowest price of Kenstar 135 L Desert Air Cooler (MAVERICK 135) is ₹ 15,499 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 135 L Desert Air Cooler (MAVERICK 135) |
| Price in India | ₹15,499 |
| Model Name | MAVERICK 135 |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HoneyComb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 35 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Electric |
| Air Delivery | 8500 cfm |
| Air Throw Distance | 80 ft |
| Motor Speed | 2200 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq.ft |
| Body Material | PP |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | 375 V |
| Width x Height x Depth | 61.5 cm x 146 cm x 88.5 cm |
| Weight | 25.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 48.2 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty |
| Covered in Warranty | Motor & product |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Kenstar 135 L Desert Air Cooler (MAVERICK 135)
₹15,499