| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, BSA18IMA, White) | ₹ 56,700 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (BSA18IMA) price in India starts from ₹ 56,700. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (BSA18IMA) is ₹ 56,700 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (BSA18IMA) |
| Price in India | ₹56,700 |
| Model Name | BSA18IMA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 890.0 mm x 280.0 mm x 216.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 715.0 mm x 495.0 mm x 230.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.72 W/W |
| Power Consumption | 729.22 W |
| Other Power Features | Ocean Black,Low refrigerant detection, Monsoon Comfort,Self Digonostics |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on Compressor |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (BSA18IMA)
₹56,700
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM