LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (US-H18VNXE) price in India starts from ₹ 43,150. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (US-H18VNXE) is ₹ 43,150 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (US-H18VNXE) |
| Price in India | ₹43,150 |
| Model Name | US-H18VNXE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| ISEER | 5.2 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |