| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 4 Star Dual Inverter Split AC (PS-Q18KNYE, White) | ₹ 43,990 |
LG 1.5 Ton 4 Star Dual Inverter Split AC (PS-Q18KNYE) price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 4 Star Dual Inverter Split AC (PS-Q18KNYE) is ₹ 43,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Dual Inverter Split AC (PS-Q18KNYE) |
| Price in India | ₹43,990 |
| Release date | 29th March 2022 |
| Model Name | PS-Q18KNYE |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Dual cool Technology |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.2 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 847.58 kWh |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 441 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter with Anti Virus Protection, Ez Clean Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 5-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On/Off Button, Set Temperature, ADC Sensor |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5-in-1, Ez Clean Filter, Low Gas Detection, Auto Clean, On/Off Timer, 6 FAN Speed Steps, Self Diagnosis, Comfort Air, Magic Display, Inverter, High Density Filter, Auto Clean, Dehumidifier, Fast Cooling |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor With Gas Charging |
LG 1.5 Ton 4 Star Dual Inverter Split AC (PS-Q18KNYE)
₹43,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM