| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 2 Star Split AC (Copper Condensor, LSA3AU2F, White) | ₹ 27,400 |
LG 1 Ton 2 Star Split AC (LSA3AU2F) price in India starts from ₹ 27,400. The lowest price of LG 1 Ton 2 Star Split AC (LSA3AU2F) is ₹ 27,400 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 2 Star Split AC (LSA3AU2F) |
| Price in India | ₹27,400 |
| Model Name | LSA3AU2F |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto Operation, Sweet Dreamz Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Himalaya Cool Technology, Monsoon Comfort Technology |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28 cm x 21.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.5 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1032 W |
| Operating Current | 4.7 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2-way Direction |
| Other Air Flow Features | Auto Air Swing (Up - Down), Speed Setting: 4 / 3 |
| Air Circulation | 350, 1485 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Dual Protection Filter, Auto Clean, 3M Micro Dust Protection Filter, Dual Protection Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer, Chaos Logic, Fuzzy Logic |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 4 Years on Compressor |
LG 1 Ton 2 Star Split AC (LSA3AU2F)
₹27,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM