LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS-Q12HUZD) price in India starts from ₹ 35,999. The lowest price of LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS-Q12HUZD) is ₹ 35,999 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS-Q12HUZD) |
| Price in India | ₹35,999 |
| Model Name | JS-Q12HUZD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.2 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 36 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 930 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on Compressor |