LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (KS-Q12ZWZD) price in India starts from ₹ 39,999. The lowest price of LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (KS-Q12ZWZD) is ₹ 39,999 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (KS-Q12ZWZD) |
| Price in India | ₹39,999 |
| Model Name | KS-Q12ZWZD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3470 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.2 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.5 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 938 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 10 Years on Compressor with free gas recharge*, 5 Years on PCB* |