| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 15 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHD1508STB.ABLQEIL, Black) | ₹ 78,980 |
LG 15 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHD1508STB.ABLQEIL) price in India starts from ₹ 78,980. The lowest price of LG 15 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHD1508STB.ABLQEIL) is ₹ 78,980 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 15 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHD1508STB.ABLQEIL) |
| Price in India | ₹78,980 |
| Model Name | FHD1508STB.ABLQEIL |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 56 cm |
| Wash Program Types | 12 |
| Washing Capacity | 15 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Other Features | WiFi Supported |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty, 10 Years Motor Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
LG 15 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHD1508STB.ABLQEIL)
₹78,980
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM