| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 235 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B241APVD, Purple Victoria) | ₹ 20,199 |
LG 235 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B241APVD) price in India starts from ₹ 20,199. The lowest price of LG 235 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B241APVD) is ₹ 20,199 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 235 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B241APVD) |
| Price in India | ₹20,199 |
| Release date | 2nd August 2022 |
| Model Name | GL B241APVD |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 235 L |
| Colours | Purple Victoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 139.50 x 59.10 x 0.00 |
| Depth | 62.1 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | No |
| Power Consumption | 169 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass with Frame |
| Handle type | Ariana Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | ce tray, Spacious chiller, Tray egg, Fastest ice making, Lock, Aqua Clear Tinge, Anti rat bite (Sleeve), |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From LG |
LG 235 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B241APVD)
₹20,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM