| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8053R3SA, Burgundy & White) | ₹ 11,490 |
LG 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8053R3SA) price in India starts from ₹ 11,490. The lowest price of LG 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8053R3SA) is ₹ 11,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8053R3SA) |
| Price in India | ₹11,490 |
| Model Name | P8053R3SA |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Burgundy & White |
| Shade | Burgundy |
| Dimensions (mm) | 97.50 x 79.50 x 0.00 |
| Depth | 47 |
| Weight | 35.00 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Roller Jet Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1000 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | No |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive LG Warranty |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover. Any consequential or resulting liability ,damage or loss to property or life arising directly or indirectly as result of appliance failure / breakdown. Defects caused by pets, rats , or any other animal or insect. Normal wear & tear of parts or any other acts of God. Warranty does not include preventive checks, routine maintenance , cleaning. |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
LG 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P8053R3SA)
₹11,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM