| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (GLS24B32WACR, White) | ₹ 68,990 |
Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (GLS24B32WACR) price in India starts from ₹ 68,990. The lowest price of Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (GLS24B32WACR) is ₹ 68,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (GLS24B32WACR) |
| Price in India | ₹68,990 |
| Model Name | GLS24B32WACR |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 116.1 cm x 24 cm x 34 cm |
| Outdoor W x H x D | 94 cm x 37 cm x 68 cm |
| Outdoor Unit Weight | 53.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 43 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.52 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1791 W |
| Operating Current | 7.9 A |
| Evaporator Fin Type | Multi Fold Evaporator |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, Clean Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (GLS24B32WACR)
₹68,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM