Meizu m1 mobile was launched in January 2015. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 768x1280 pixels. Meizu m1 is powered by a 1.5GHz quad-core MediaTek MT6732 processor. It comes with 1GB of RAM. The Meizu m1 runs Flyme 4 and is powered by a 2500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Meizu m1 on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Meizu m1 is based on Flyme 4 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 128GB). The Meizu m1 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Micro-SIM card. The Meizu m1 measures 140.20 x 72.10 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 128.00 grams.
Connectivity options on the Meizu m1 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
| Brand | Meizu |
| Model | m1 |
| Release date | January 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 140.20 x 72.10 x 8.90 |
| Weight (g) | 128.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2500 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 768x1280 pixels |
| Processor | 1.5GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6732 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Flyme 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Meizu m1
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM