| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Midea 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MAI18SP3R32F0, White) | ₹ 33,999 |
Midea 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MAI18SP3R32F0) price in India starts from ₹ 33,999. The lowest price of Midea 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MAI18SP3R32F0) is ₹ 33,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Midea |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MAI18SP3R32F0) |
| Price in India | ₹33,999 |
| Model Name | MAI18SP3R32F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Eco Mode, Auto Swing, Auto Mode, Follow Me, Auto Restart, My Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 85 cm x 27 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 121-155 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1575 W |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Cleanser, Intelligent CRF Alert, Cools even at 52°C temperature |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Midea 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MAI18SP3R32F0)
₹33,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM