| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 1 Ton Inverter Split AC (Copper Condensor, SINV12K500, White) | ₹ 27,990 |
Mitashi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (SINV12K500) price in India starts from ₹ 27,990. The lowest price of Mitashi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (SINV12K500) is ₹ 27,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (SINV12K500) |
| Price in India | ₹27,990 |
| Model Name | SINV12K500 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 790.0 mm x 200.0 mm x 270.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 910.0 mm x 650.0 mm x 368.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 42.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 42 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.55 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 860.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 year product and 5 years on compressor from Mitashi |
Mitashi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (SINV12K500)
₹27,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM