| Brand | O General |
| Model | 1.8 Ton 5 Star Split AC (ASGA22FTTA) |
| Model Name | ASGA22FTTA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6500.0 W |
| Compressor | Hyper Tropical Rotary |
| Refrigerant | R410A |
| Operating Modes | Powerful Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Coanda Airflow Technology |
| Indoor W x H x D | 998.0 mm x 320.0 mm x 238.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 900.0 mm x 830.0 mm x 330.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 63.0 kg |
| Other Dimensions | Connection Pipe Size (Gas/Liquid): 5/8, 1/4 inch |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Other Power Features | Cooling Capacity: 22170 btu/hr |
| Condenser Fin Type | Blue Fin Condenser |
| Air Flow Direction | Up/Down Swing Flaps |
| Other Air Flow Features | Air Flow High: 1120 CMH/660 CFM |
| Other Filter Features | Mildew Resistant Filter |
| Other Features | Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
O General 1.8 Ton 5 Star Split AC (ASGA22FTTA)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM