| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, IR183IDM, White) | ₹ 33,990 |
Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (IR183IDM) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (IR183IDM) is ₹ 33,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (IR183IDM) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Model Name | IR183IDM |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 900 mm x 310 mm x 225 mm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 860 mm x 545 mm x 315 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 34 kg, Indoor Gross Weight: 13.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 36 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1759 W |
| Other Power Features | Cooling Capacity Range: 1100 - 6000 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (IR183IDM)
₹33,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM