| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR123PRSG, White) | ₹ 28,599 |
Onida 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR123PRSG) price in India starts from ₹ 28,599. The lowest price of Onida 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR123PRSG) is ₹ 28,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR123PRSG) |
| Price in India | ₹28,599 |
| Model Name | IR123PRSG |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 81 cm x 26.9 cm x 21.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 56 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.1 kg |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Onida 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IR123PRSG)
₹28,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM