Oppo Find X3 Pro mobile was launched on 11th March 2021. The phone comes with a 6.70-inch touchscreen display offering a resolution of 1440x3216 pixels at a pixel density of 525 pixels per inch (ppi). The display sports Gorilla Glass for protection. Oppo Find X3 Pro is powered by a 2.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 888 processor that features 1 core clocked at 2.8GHz, 3 cores clocked at 2.4GHz and 4 cores clocked at 1.7GHz. It comes with 12GB of RAM. The Oppo Find X3 Pro runs Android 11 and is powered by a 4500mAh battery. The Oppo Find X3 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Oppo Find X3 Pro on the rear packs a quad camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera; a 50-megapixel (f/2.2) camera; a 13-megapixel (f/2.4) camera, and a 5-megapixel (f/3.0) camera. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.4 aperture.
The Oppo Find X3 Pro runs ColorOS 11.2 is based on Android 11 and packs 256GB of inbuilt storage. The Oppo Find X3 Pro is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Oppo Find X3 Pro measures 163.60 x 74.00 x 8.26mm (height x width x thickness) and weighs 193.00 grams. It was launched in Gloss Black and Blue colours.
Connectivity options on the Oppo Find X3 Pro include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Oppo |
| Model | Find X3 Pro |
| Release date | 11th March 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.60 x 74.00 x 8.26 |
| Weight (g) | 193.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Gloss Black, Blue |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3216 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Pixels per inch (PPI) | 525 |
| Processor | 2.8GHz octa-core (1x2.8GHz + 3x2.4GHz + 4x1.7GHz) |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.2) + 13-megapixel (f/2.4) + 5-megapixel (f/3.0) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.4) |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Oppo Find X3 Pro
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul