| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, QN18UKY, White) | ₹ 31,299 |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (QN18UKY) price in India starts from ₹ 31,299. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (QN18UKY) is ₹ 31,299 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (QN18UKY) |
| Price in India | ₹31,299 |
| Model Name | QN18UKY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5348 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode, Soft Dry Operation Mode, Automatic Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 29.9 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Other Dimensions | Piping Length: 15 m |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1500 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Other Air Flow Features | Airflow Direction Control Up and Down, Manual Horizontal Airflow Direction Control |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM2.5 Filter, Catechin Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 24 Hour On/Off Real Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (QN18UKY)
₹31,299
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM