| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU12AKYF, White) | ₹ 43,990 |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU12AKYF) price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU12AKYF) is ₹ 43,990 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU12AKYF) |
| Price in India | ₹43,990 |
| Release date | 15th January 2024 |
| Model Name | CS/CU-XU12AKYF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Quiet Mode, Fan Mode, Auto Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Nanoe-G Air Purification Technology |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29.6 cm x 23.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 37 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.2 cm x 28.8 cm |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 36 dB |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| ISEER | 4.50 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 523.98 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 477 CFM |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | work with Alexa and Ok Google, 7 in1 Convertible with True AI Mode, Voice Control with Alexa and Ok Google |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product | 5 years on PCB |10 years on Compressor| 5 years on Outdoor Unit. |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU12AKYF)
₹43,990
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam