| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CS-NU12XKYW, White) | ₹ 34,990 |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-NU12XKYW) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-NU12XKYW) is ₹ 34,990 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-NU12XKYW) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | CS-NU12XKYW |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 67.2 cm x 52 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 45 dB |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 588.97 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Other Features | Backlit with Illuminance Button |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Warranty Product, 4 Years on PCB and 9 Years On Compressor |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-NU12XKYW)
₹34,990
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam