| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-TU12VKYW) |
| Model Name | CS-TU12VKYW |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3480W |
| Compressor | Inverter |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87cm x 21.1cm x 20.cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 78cm x 55.7cm x 24.1cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Power Requirement | AC 285V |
| Power Consumption | 880W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Other Convenience Features | Twin Rotary Design for Faster Cooling, Stabilizer Free Operation (145V - 285V), PM 2.5 Filter |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on Compressor Warranty from Panasonic |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-TU12VKYW)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra