| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (S12SKY) |
| Model Name | S12SKY |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3400.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter AC |
| Indoor W x H x D | 1070.0 mm x 240.0 mm x 23.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 824.0 mm x 619.0 mm x 299.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 820.0 W |
| Operating Current | 3.8 A |
| Air Circulation | 445.0 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | 2.5PM Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product and 9 Years on the Compressor |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (S12SKY)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM