| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24ZKYF1, White) | ₹ 51,400 |
Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24ZKYF1) price in India starts from ₹ 51,400. The lowest price of Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24ZKYF1) is ₹ 51,400 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24ZKYF1) |
| Price in India | ₹51,400 |
| Model Name | CS/CU-KU24ZKYF1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fan Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 29 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 82.40 cm x 61.90 cm x 29.90 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 225 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 2090 W |
| Operating Current | 9.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Up/Down Air Direction |
| Air Circulation | 653 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 0.1 Filter, Ag Clean Plus Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Other Features | Eco Tough ODU Casing |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Stabilizer Free Operation, Passive Air Purification, 7 in 1 Convertible Mode |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Panasonic 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU24ZKYF1)
₹51,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM