| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, AR12NV3HEWK, White) | ₹ 39,400 |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12NV3HEWK) price in India starts from ₹ 39,400. The lowest price of Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12NV3HEWK) is ₹ 39,400 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12NV3HEWK) |
| Price in India | ₹39,400 |
| Model Name | AR12NV3HEWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | 8-pole |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 890 mm x 227 mm x 285 mm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 852 mm x 626 mm x 358 mm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 29.2 kg |
| Indoor Noise Level | High - 37 dB, Low - 21 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.02 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1060 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years on Condenser and 10 Years on Compressor |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12NV3HEWK)
₹39,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM