| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGB, White) | ₹ 59,990 |
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGB) price in India starts from ₹ 59,990. The lowest price of Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGB) is ₹ 59,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGB) |
| Price in India | ₹59,990 |
| Model Name | AR24CY3AAGB |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Sleep Mode, 5 Step Convertible Cooling Mode, Fan Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| ISEER | 4.06 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1820 W |
| Operating Current | 8.1 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes, WindFree Cooling with 23000 microholes, Indoor Temp. Display, Filter Cleaning Indicator, AI Auto Cooling, Wi-Fi Embedded, SmartThings App Support |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGB)
₹59,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM