| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT34DG5A4DS8, Silver) | ₹ 37,490 |
Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT34DG5A4DS8) price in India starts from ₹ 37,490. The lowest price of Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT34DG5A4DS8) is ₹ 37,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT34DG5A4DS8) |
| Price in India | ₹37,490 |
| Model Name | RT34DG5A4DS8 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 330 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Dimensions (mm) | 171.50 x 63.00 x 0.00 |
| Depth | 73.5 cm |
| Weight | 61 kg |
| Power Consumption | 241W |
| Shelf Material | Stainless Steel |
| Warranty Summary | 1 year on product and a 20 years on the digital inverter compressor |
Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT34DG5A4DS8)
₹37,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM