| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ice Cube XL, White) | ₹ 6,500 |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ice Cube XL) price in India starts from ₹ 6,500. The lowest price of Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ice Cube XL) is ₹ 6,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 17 L Personal Air Cooler (Ice Cube XL) |
| Price in India | ₹6,500 |
| Model Name | Ice Cube XL |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 17 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | Low-Medium-High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Throw Distance | 33 ft |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Air Deflection | 2 Ways |
| Cooling Coverage Area | 1500 cu ft |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Width x Height x Depth | 32.9 cm x 71 cm x 49.2 cm |
| Weight | 9.00 kg |
| Blower/Fan Diameter | 28 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from date of Purchase / Invoice |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ice Cube XL)
₹6,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM