Centric L4 mobile was launched in February 2019. The phone comes with a 5.45-inch touchscreen display. Centric L4 is powered by a 1.5GHz quad-core MediaTek MT6739 processor. It comes with 2GB of RAM. The Centric L4 runs Android 8.1 and is powered by a 2950mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Centric L4 on the rear packs 13-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
Centric L4 is based on Android 8.1 and packs 16GB of inbuilt storage. The Centric L4 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards.
Connectivity options on the Centric L4 include Wi-Fi, GPS, and 3G. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
| Brand | Centric |
| Model | L4 |
| Release date | February 2019 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 2950 |
| Screen size (inches) | 5.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | 1.5GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6739 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android 8.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Centric L4
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM