Huawei Nova 4 mobile was launched in December 2018. The phone comes with a 6.40-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2310 pixels at a pixel density of 398 pixels per inch (ppi). Huawei Nova 4 is powered by a 2.36GHz octa-core HiSilicon Kirin 970 processor that features 4 cores clocked at 2.36GHz and 4 cores clocked at 1.8GHz. It comes with 6GB of RAM. The Huawei Nova 4 runs Android 9.0 and is powered by a 3750mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Huawei Nova 4 on the rear packs a 48-megapixel (f/1.8) primary camera; a 16-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It sports a 25-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
The Huawei Nova 4 runs EMUI 9.0.1 is based on Android 9.0 and packs 128GB of inbuilt storage. The Huawei Nova 4 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Huawei Nova 4 measures 157.00 x 75.10 x 7.77mm (height x width x thickness) and weighs 172.00 grams. It was launched in Black, Blue, Red, and White colours.
Connectivity options on the Huawei Nova 4 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v4.20, USB Type-C, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Huawei Nova 4 supports face unlock.
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 4 |
| Release date | December 2018 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 157.00 x 75.10 x 7.77 |
| Weight (g) | 172.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3750 |
| Colours | Black, Blue, Red, White |
| Screen size (inches) | 6.40 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2310 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 398 |
| Processor | 2.36GHz octa-core (4x2.36GHz + 4x1.8GHz) |
| Processor make | HiSilicon Kirin 970 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.8) + 16-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 25-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 9.0 |
| Skin | EMUI 9.0.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Huawei Nova 4
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM