The Realme 9 5G Speed Edition, as its name suggests, is a more powerful version of the Realme 9 5G. While these smartphones might look similar at first, there are little differences in their design and some major changes in their hardware. That's not all, the Realme 9 5G Speed Edition also commands a higher price over the regular version. So, is it worth the premium, or would you be better off with an alternative at this price? I put it to the test to find out.
Realme 9 5G SE mobile was launched on 10th March 2022. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.60-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2412 pixels. It comes with 6GB, 8GB of RAM. The Realme 9 5G SE runs Android 11 and is powered by a 5000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Realme 9 5G SE on the rear packs a triple camera setup featuring a 48-megapixel (f/1.8) primary camera; a 2-megapixel (f/2.4) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.1 aperture.
The Realme 9 5G SE runs Realme UI 2 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card with a dedicated slot. The Realme 9 5G SE is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Realme 9 5G SE measures 164.40 x 75.80 x 8.50mm (height x width x thickness) and weighs 199.00 grams.
Connectivity options on the Realme 9 5G SE include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 1st May 2026, Realme 9 5G SE price in India starts at Rs. 19,899.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme 9 5G SE (8GB RAM, 128GB) - Starry Glow | ₹ 19,899 |
| Realme 9 5G SE (6GB RAM, 128GB) - Starry Glow | ₹ 15,990 |
| Realme 9 5G SE (6GB RAM, 128GB) - Azure Glow | ₹ 15,999 |
| Realme 9 5G SE (8GB RAM, 128GB) - Azure Glow | ₹ 18,619 |
Realme 9 5G SE price in India starts from ₹ 19,899. The lowest price of Realme 9 5G SE is ₹ 19,899 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | 9 5G SE |
| Price in India | ₹19,899 |
| Release date | 10th March 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 164.40 x 75.80 x 8.50 |
| Weight (g) | 199.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2412 pixels |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.1) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | Realme UI 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme 9 5G SE
₹19,899
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul