Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition mobile was launched on 5th December 2019. The phone comes with a 6.38-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2340 pixels and an aspect ratio of 19.5:9. Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 855+ processor. It comes with 8GB of RAM. The Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition runs Android 9 Pie and is powered by a 4500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition on the rear packs a 12-megapixel (f/1.79) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
The Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition runs Monster UI is based on Android 9 Pie and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition measures 159.53 x 75.23 x 8.13mm (height x width x thickness) and weighs 198.50 grams. It was launched in Iceland Aurora, Carbon Black, and Light Mint colours.
Connectivity options on the Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | iQoo Neo 855 Racing Edition |
| Release date | 5th December 2019 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 159.53 x 75.23 x 8.13 |
| Weight (g) | 198.50 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Iceland Aurora, Carbon Black, Light Mint |
| Screen size (inches) | 6.38 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2340 pixels |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 855+ |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 12-megapixel (f/1.79) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 9 Pie |
| Skin | Monster UI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo iQoo Neo 855 Racing Edition
Realme 16T Geekbench Listing Suggests Possible Performance Downgrade Over Realme 15T
Microsoft Rolls Out Xbox Mode on Windows 11 PCs in Select Markets
Xiaomi Civi 6, Civi 6 Pro Leak Hints at Dimensity Chips and 50-Megapixel Periscope Camera