TCL 30 E mobile was launched on 28th February 2022. The phone comes with a 6.52-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1,600 pixels at a pixel density of 269 pixels per inch (ppi).TCL 30 E comes with 3GB of RAM. The TCL 30 E runs Android 12 and is powered by a 5,000mAh non-removable battery. The TCL 30 E supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the TCL 30 E on the rear packs a 50-megapixel camera with an f/1.85 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor. The front camera also features autofocus.
The TCL 30 E runs TCL UI is based on Android 12 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The TCL 30 E is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The TCL 30 E measures 165.20 x 75.50 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Space Grey and Atlantic Blue colours.
Connectivity options on the TCL 30 E include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The TCL 30 E supports face unlock.
| Brand | TCL |
| Model | 30 E |
| Release date | 28th February 2022 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.20 x 75.50 x 8.90 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Space Grey, Atlantic Blue |
| Screen size (inches) | 6.52 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1,600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 269 |
| Processor make | MediaTek Helio G25 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.85) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front autofocus | Yes |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | TCL UI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
TCL 30 E
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM