Vivo has launched the X300 Ultra and X300s in China with flagship cameras, large batteries, and OriginOS 6. Both phones feature 200-megapixel Zeiss-backed camera systems with teleconverter support. The X300 Ultra runs on the Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset and offers advanced telephoto capabilities, while the X300s uses the Dimensity 9500 chip and a 144Hz display. Th...
Vivo X300s mobile was launched on 30th March 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1260x2800 pixels (1.5K) at a pixel density of 452 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Vivo X300s is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500 processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo X300s runs Android 16 and is powered by a 7100mAh non-removable battery. The Vivo X300s supports wireless charging, as well as 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo X300s on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.68) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0) camera, and a 50-megapixel (f/2.57) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Vivo X300s runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo X300s is a dual-SIM mobile. The Vivo X300s measures 161.98 x 75.48 x 8.00mm (height x width x thickness) and weighs 217.00 grams. It was launched in ream Core Purple, Film Green, Silver Tone, and Titanium Black (translated from Chinese) colours.
Connectivity options on the Vivo X300s include Wi-Fi 7, Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | X300s |
| Release date | 30th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 161.98 x 75.48 x 8.00 |
| Weight (g) | 217.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7100 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 40W |
| Colours | ream Core Purple, Film Green, Silver Tone, Titanium Black (translated from Chinese) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 452 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.68) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.57) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo X300s