| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 103 CZA, White) | ₹ 31,999 |
Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (103 CZA) price in India starts from ₹ 31,999. The lowest price of Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (103 CZA) is ₹ 31,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 0.75 Ton 3 Star Split AC (103 CZA) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Model Name | 103 CZA |
| Type | Split |
| Capacity | 0.75 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2600.0 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 845.0 mm x 275.0 mm x 196.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 775.0 mm x 490.0 mm x 300.0 mm |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 11.5 kg, Connecting Pipe Length: 3 m |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Rated Current - Cooling: 3.7 A, Maximum Operating Ambient Temperature Range: 50 DegreeC |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 600 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Silver Ion |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Operation: LCD Remote, Lock |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (103 CZA)
₹31,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM