| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, 155V DZW, White) | ₹ 32,000 |
Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V DZW (R32)) price in India starts from ₹ 32,000. The lowest price of Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V DZW (R32)) is ₹ 32,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V DZW (R32)) |
| Price in India | ₹32,000 |
| Model Name | 155V DZW (R32) |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4000 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Other Dimensions | Connecting Pipe: Cu-Cu (12.5 mm and 6.35 mm), Connecting Pipe Length: 3m, Gross Weight: Indoor - 12 kg, Outdoor - 33.5 kg, Connecting Cable: 3m |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1010 W |
| Other Power Features | Half Load Power: 450 W, Wide Operating Voltage Range: AC 145 - 270 V, Half Load Capacity: 2000 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Vent: Cross Flow |
| Air Circulation | 770 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Fungal, PM2.5, Anti Dust, Oxygenator |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Additional 4 Years on Compressor from Voltas |
Voltas 1.2 Ton 5 Star Inverter Split AC (155V DZW (R32))
₹32,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM